Путин и возврати на Полска: Ќе ве збришам за секунда нема да се мислам како со Украина

Откако полскиот пратеник во Европскиот парламент изјави дека Западот треба да и даде на Украина се што и е потребно за одбрана, шефот на рускиот парламент предупреди дека големи делови од Европа ќе „исчезнат“ во нуклеарната војна.

Одговарајќи на говорот на поранешниот полски министер за надворешни работи Радослав Сикорски, високиот руски политичар предупреди дека делови од Европа може да „исчезнат“ при нуклеарен напад.

Сикорски, кој сега е член на Европскиот парламент, предложи НАТО да ја снабди Украина со нуклеарни боеви глави.

Тој изјави дека Западот треба да има право да и даде нуклеарни боеви глави на Украина, доколку тоа е она што е потребно за да се заштити нејзината независност.

Но, во лут одговор, Вјачеслав Володин, шеф на руската Државна дума, предупреди дека ако западните влади му дадат нуклеарно оружје на Киев, тоа ќе доведе до нуклеарна војна во срцето на Европа и дека Полска и Украина може да „исчезнат“.

-Сикорски провоцира нуклеарен конфликт во центарот на Европа. Тој не размислува за иднината на Украина или Полска. Доколку се спроведат неговите предлози, овие земји ќе исчезнат, како и Европа. Луѓето како Сикорски треба да ја ослободат Украина не само од Нацистичката идеологија, но и да ја демилитаризира, обезбедувајќи и ненуклеарен статус – рече Володин.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа