Папата: Третата светска војна веќе започна! Надворешните интереси ја туркаат Украина во конфликт

Папата Франциско посочи дека Третата светска војна веќе е во тек, за што сведочат „испреплетените елементи“ кои делуваат во руско-украинската криза и другите конфликти низ светот.

 

„Пред неколку години ми падна на памет да кажам дека доживуваме трета светска војна која делумно се води“, рече поглаварот на Католичката црква во интервју за језуитски медиуми на 19 мај, објавено во вторник. Денеска ми е објавена Трета светска војна“.

Фрањо истакна дека иако борбите во Украина „ја допираат до нашата чувствителност“, војни се во тек и на места како северна Нигерија и Мјанмар „и никој не се грижи“. Тој додаде: „Светот е во војна. Ова е нешто што треба да ни даде време да размислиме“.

Што се случува со човештвото кое имаше три светски војни во еден век…? Треба да мислите дека во еден век имало три светски војни, зад кои има трговија со оружје.

Иако ги призна критиките за неговиот неуспех да го осуди рускиот претседател Владимир Путин и неговите претходни коментари кои сугерираа дека проширувањето на НАТО на прагот на Русија можеби предизвикало криза, понтифот негираше дека е „про-Путин“. Тој рече дека таквото тврдење би било „едноставно и погрешно“.

„Јас сум едноставно против претворање на сложената ситуација во разлика помеѓу добри и лоши момци, без да се земат предвид моите корени и моите сопствени интереси, кои се многу сложени“, рече тој. „Додека сме сведоци на жестокоста и суровоста на руските војници, не треба да ги заборавиме проблемите и треба да се стремиме да ги решиме.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа