НЕВЕРОЈАТНО : Западот Нема „план Б“ против Русија – веќе ништо не функционира

Политикологот Владимир Корнилов го коментираше неочекуваното признание на генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг за ситуацијата во Украина.

Столтенберг на брифинг со новинарите со финскиот претседател Саули Нииниште даде изјава која малкумина ја очекуваа од него.

 

Тој ја призна можноста за мир во Украина. Точно, за ова, Киев ќе мора да направи отстапки, вклучително и територијални.

Во исто време, генералниот секретар на НАТО истакна дека Алијансата ќе продолжи да дава воена помош за украинските власти, избегнувајќи директна ескалација со Руската Федерација.

Политичкиот аналитичар Владимир Корнилов смета дека сценариото што го претстави Столтенберг не е најдобро за режимот во Киев, како и од аспект на обезбедување стабилност во светот.

Меѓутоа, ваквата реторика во последно време се почесто ја слушаат многу западни аналитичари, од поранешниот американски државен секретар Хенри Кисинџер до британските генерали.

Очигледно, тие доживуваат просветлување и го препознаваат фактот дека САД и Европа немаат стратегија за украинската криза.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа