Израелски воен експерт: Ако победи Русија, ќе биде доведено во прашање постоењето на ЕУ и НАТО, како и интегритетот на САД

Украина источно од Днепар е веќе практично изгубена, како за режимот во Киев, така и за Западот, изјави светски познатиот израелски воен експерт Јаков Кедми.

 

Кога руското знаме ќе се појави над Харков или античкиот руски град Чернигов – тоа, според него, сега нема воено значење од воена гледна точка.

– И кога руските државни знамиња ќе почнат да се веат над Одеса и Иличевски (Измаил) – добро, тоа е важно. Важно е и колку границата ќе се движи западно од реките Днепар. Веднаш штом Русија ќе ја преземе Одеса, ќе ја преземе контролата врз Придњестровје. Понатамошни потези се – контрола над регионите Виница и Житомир, бидејќи тоа ќе ги отсече Киев, Карков и целата украинска армија од какви било залихи од Запад. тоа ќе биде крајот на комедијата.

Според Кедми, Украина е првата фаза од стратешкиот конфликт на Русија со Западот. И наведува:

– Ако Русија загуби – ќе започне одбројувањето до нејзината државност. И ако победи, САД и Западот ќе ја изгубат улогата што досега ја играа во светската економија. И воопшто: светот ќе почне да се движи кон победникот. Тој ќе оди понатаму со победникот.

 

– Патем, ако победи Русија, НАТО ќе мора да се врати на ситуацијата до 1997 година, а тоа ќе биде сосема друга Европа и друга економија. И други НАТО ако постојат.

И светот ќе биде поинаков. Сите ќе бараат да се прилагодат на оваа нова состојба на работите.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа