ДВАЈЦА АМЕРИКАНСКИ ВОЛОНТЕРИ ВО УКРАИНА ПАДНАА ВО РАЦЕ НА РУСКИ: Стејт департментот и Пентагон се уште молчат

Двајца ветерани на американската армија, наводно, биле фатени во воен заробеник во Украина, за прв пат од почетокот на конфликтот.

Роберт Друек (39) и Енди Хјун (27) наводно биле заробени од руските сили минатата недела на периферијата на Харков , според извори цитирани од Дејли Телеграф во вторникот.

Тие двајца отишле да се борат како волонтери , пренесува Дејли Мејл.

Еден од нивните колеги опиша како исчезнале за време на битката.

– Бевме на мисија и целата работа беше целосно луда, со лоши информации. Ни кажаа дека градот е чист кога се покажа дека Русите веќе го напаѓаат. Тие тргнаа на пат со два тенкови Т72 и повеќе БМП3 (оклопни борбени возила) и околу 100 припадници на пешадијата – изјави еден нивни колеги.

Двајцата се меѓу западните доброволци кои побрзаа во регионот да им помогнат на украинските сили.

Неименуван колега рекол дека рускиот тенк го онеспособиле со граната, но дека во еден момент исчезнале.

– Испративме беспилотни летала и имавме украински тим за пребарување на терен, но не најдовме ништо: ако беа погодени од тенк граната, остатоците од нивните тела или опрема ќе беа на лице место – рече тој.

Стејт департментот и Пентагон се уште не ги коментирале овие тврдења.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа