„ГЕРМАНИЈА И ФРАНЦИЈА ЈА ИДАВААТ УКРАИНА“ Британците навредени за Шолц и Макрон, велат дека преговараат со Путин

Германија и Франција ја предаваат Украина со нивната воздржана политика кон Русија и неподготвеноста да ги вооружат вооружените сили на Украина, пишува Џејмс Снел, колумнист на британскиот магазин „Спектатор“, пренесува РИА Новости.

Како што забележа колумнистот, шефовите на двете западноевропски земји – Олаф Шолц и Емануел Макрон – преговараат со рускиот претседател Владимир Путин и во исто време ги намалуваат сопствените напори за поддршка на Киев .

– Помина толку време, а Берлин се уште не испрати сериозно оружје за украинските вооружени сили – потсети Снел.

– Пред еден месец Германците најавија испорака на 50 противвоздушни пушки „Флакпанзер гепард“ и хаубици од 155 милиметри , но тие сè уште не се испратени во зоната на конфликтот – прецизира колумнистот.

Набљудувачот го цитира и весникот „Велт“, кој добил пристап до информации од кругови на украинската влада кои покажуваат дека Берлин „намерно“ го намалил извозот на муниција .

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа