„40 МИЛИОНИ ПОЛЛАЦИ ПОДГОТВЕНИ ДА СЕ БОРАТ СО РУСИЈА“ Моравјецки испрати порака до Кремљ, цитирајќи латинска поговорка

Полскиот премиер Матеуш Моравјецки изјави дека 40 милиони Полјаци се подготвени да се борат против Русија, пренесува полскиот неделник „Впрост“.

Моравјецки го предупреди Кремљ дека 40 милиони Полјаци се подготвени да се спротивстават доколку Русија ја нападне Полска .

– Ние сме слободна и независна земја и никогаш нема да се откажеме од неа… Сакаме мир, но сепак е актуелна латинската изрека: „Ако сакате мир, подгответе се за војна“ – рече премиерот Моравјецки за време на својот говор на училишен комплекс во Мишвук.

Според полскиот неделник, населението на Полска е 38 милиони луѓе. Од нив, 7 милиони се деца и адолесценти помлади од 17 години, а повеќе од 8 милиони се на возраст над 60 години.

Претходно, полското Министерство за здравство објави дека Европската комисија и должи на земјата речиси две милијарди долари за помош на бегалците од Украина .

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа