Русија испрати грозоморен одговор до ЕУ: Бидејќи размислувате за нуклеарна опција, Украина, Полска и цела Европа ќе исчезнат…

Идејата за снабдување на Украина со нуклеарно оружје во екот на тековниот конфликт меѓу Киев и Москва предизвикува „нуклеарен конфликт во центарот на Европа“ и е целосно луда, изјави претседателот на Државната дума, Вјачеслав Володин.

Функционерот одговори на забелешките на Радослав Сикорски, полски пратеник во Европскиот парламент и поранешен министер за надворешни работи, кој рече дека Западот има „право“ да го стори тоа.

 

„Со такви пратеници, Европејците ќе имаат многу посериозни неволји од оние со кои веќе се соочија денес – бегалци, рекордна инфлација, енергетска криза“, рече Володин.
„Сикорски поттикнува нуклеарен конфликт во централна Европа . Тој не размислува за иднината на Украина или Полска. Ако неговите предлози се остварат, овие земји ќе исчезнат, заедно со цела Европа“.

Володин го доведе во прашање и менталното здравје на полскиот дипломат, сугерирајќи тој да биде „прегледан од психијатар“, да го предаде мандатот во Европскиот парламент и да остане „под надзор“ дома.

„Токму поради луѓето како Сикорски, неопходно е не само Украина да се ослободи од нацистичката идеологија, туку и да ја демилитаризира, обезбедувајќи ненуклеарен статус на земјата“, додаде функционерот.

Сикорски, кој раководеше со полското Министерство за надворешни работи меѓу 2007 и 2014 година, ја претстави идејата во интервју за украинската телевизија Еспресо во саботата. Дипломатот ја обвини Русија за кршење на Меморандумот од Будимпешта од 1994 година, рамковен договор потпишан од Украина, Русија, Велика Британија и САД, според кој Киев го предаде нуклеарниот арсенал што го наследи по распадот на Советскиот Сојуз во замена за безбедносни гаранции и економски придобивки..

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа