„МАКРОН ЈА ИЗДАДЕ УКРАИНА“ Франција го зголеми купувањето на гас од Русија

Франција го зголеми купувањето на гас од Русија и покрај тоа што земјите од ЕУ претходно се согласија да го намалат увозот на руско сино гориво, пишува Дејли експрес.

– Макрон ја предаде Украина – напиша авторот на написот.

Центарот за истражување на енергија и чист воздух објави извештај во кој се наведува дека Франција, Белгија и Холандија купиле голема пратка гас од Русија по повластени цени. Истовремено, Франција во април и мај купила гориво од Русија во износ од 900 милиони евра.

Претходно, новинар од L’Opinion изјави дека Франција може да и го испорача на Украина противбродскиот ракетен систем Ecocet со дострел до 180 километри. Еден таков комплекс може да погоди четири цели одеднаш.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа