КОМАНДАНТ НА ​​ГРУЗИСКАТА ЛЕГИЈА: Речиси 20.000 странски борци се борат за Украина, од кои 3.000 се од ОВАА земја!

Многумина загинаа во борбите со руските сили или за време на руски ракетни и воздушни напади

Странскиот командант даде проценка за бројот на Британците кои се борат за Украина. Грузиски државјанин задолжен за странска волонтерска единица во Украина ги сподели тие бројки со британски весник.

Околу 3.000 британски државјани се борат заедно со украинските војници против руските сили, објави во вторникот британскиот весник Индипендент , повикувајќи се на командантот на странската доброволна единица.

Мамука Мамулашвили, кој ја предводи таканаречената Грузиска легија , изјави за новинарите дека вкупно близу 20.000 странски борци моментално служат во волонтерски единици во Украина . Според проценките на Мамулашвили, речиси седум од нив се британски државјани или речиси 3.000.

Украинската армија

Украинската армија
Фото: Ројтерс

Командантот дополнително откри дека Британците се втора најзастапена група меѓу прекуокеанските борци, а по нив се Американците. Лондон не го објави официјалниот број на Британци кои заминаа да се борат за Украина.

Откако Москва го нападна својот сосед, највисоките британски претставници испратија различни пораки до британските доброволци кои се преселија во зоната на конфликтот.

Украинската армија

Украинската армија
Фото: Profimedia

Зборувајќи за неделната утринска програма на Би-Би-Си, британската министерка за надворешни работи Лиз Трас рече: „Тоа е нешто за кое луѓето можат сами да одлучуваат “, додавајќи дека „ако луѓето сакаат да ја поддржат „ украинската борба “ за слобода и демократија “ . „поддржете“ ги.

Во исто време, веб-страницата Лиз Трас предупреди дека оние кои патуваат во Украина за да „се борат или да им помогнат на другите вклучени во конфликтот“ може да бидат кривично гонети кога ќе се вратат во ОК.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа