„ЕУ СТАНА 51. АМЕРИКАНСКА ДРЖАВА“ Говорот на хрватскиот европратеник долго запаметен во Брисел (ВИДЕО)

Хрватскиот политичар, европратеникот Мислав Колашиќ, остро ја критикуваше надворешната и одбранбената политика на ЕУ, велејќи дека Европската Унија станала вазал на Вашингтон.

Според Колашиќ, денес надворешната, одбранбената и безбедносната политика на ЕУ може да се опише само со една реченица:

– Европската унија стана 51-та држава во САД, но без право на глас .

Инаку, европратеникот од Хрватска постојано ја критикуваше политиката на ЕУ кон Русија, наведувајќи дека намалувањето на увозот на руски енергенси, кои се од витално значење за Европа и зголемувањето на трошоците за одбрана од страна на Брисел, со неколку рунди санкции против Руската Федерација, служи само за покривање на трошоците на Бела.куќи во опозиција на Кремљ и дека ЕУ нема практична корист од сето тоа .

– Неверојатна лага и лицемерие е дека санкциите против Русија и забраната за увоз на руска нафта и гас се санкции против Русија. Санкциите се насочени кон 500 милиони граѓани на Европската унија и милиони граѓани на остатокот од Европа – рече тој во мај.

– Обврзани сме да го забраниме увозот на нафта и гас од САД, кои во последните неколку децении беа вклучени во повеќе воени конфликти од која било друга земја во Европа, а можеби и во светот – додаде Колашиќ.

Овојпат Колашиќ отиде уште подалеку во критиките на политиките на европските функционери, а неговата реторика стана поостра. Тој ги нарече водечките политичари во Европа и пошироко „социопати и психопати“ , сеќавајќи се на нивните постапки за време на пандемијата Ковид-19.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа