„Да почнеме со Литванија“: Руската Дума предлага повлекување на независноста на Литванија, Естонија и Украина

Во иднина Русија би можела да го повлече признавањето на независноста на Литванија, Естонија и Украина, изјави пратеникот на Државната дума Евгениј Фјодоров.

Пратеникот достави до Државната Дума предлог-закон за поништување на резолуцијата на Државниот совет на СССР „За признавање на независноста на Литванија“. Во образложението се наведува дека одлуката е незаконска бидејќи е донесена од неуставен орган со прекршување на барањата од неколку членови од Уставот на СССР.

 

„Штотуку почнавме од Литванија, и јасно е зошто – Литванија е поопасна за Русија во однос на ситуацијата поврзана со регионот Калининград и конфронтацијата со НАТО и САД. Затоа сега Литванија е поважна, но тоа не значи дека ќе застанеме тука“, рече Фјодоров.

Според него, во ситуацијата со Литванија најдобро се гледа прекршувањето на Законот на СССР „За постапката за решавање на прашањата поврзани со излегувањето на федералната република од СССР“. Поточно, за Вилнус, Клаипеда и нуклеарната централа Игналина, законот пропишува посебна процедура за напуштање на Советскиот Сојуз, објаснува Фјодоров.

Според него, по Литванија, таков развој е можен и за Естонија, Летонија и Украина.

„Постојат голем број аргументи зошто Литванија треба да биде прва на оваа листа. Откако ќе се развие механизмот, ќе го примениме и на другите територии на НАТО, а не само на НАТО.

„И Украина, на пример, илегално го напушти СССР“, објасни пратеникот.

Истовремено, тој додаде дека целта на ваквите акции е да се елиминираат заканите кои доаѓаат од споменатите постсоветски земји, додека признавањето на независноста на поранешните советски републики, кои водат мирољубива политика, нема да се ревидира.

Почитувани читатели, на нашиот Telegram канал можете да ги следите нашите најдобри вести како и оние кои не ги објавуваме на други мрежи поради специфична содржина

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа