Британија бара ослободување на платениците од смртна казна: Подготвени да преговараат со Русите

Портпаролот на Кремљ Дмитриј Песков изјави дека е сигурен оти лидерите во Доњецката Народна Република ќе го послушаат апелот на Велика Британија за двајцата Британци.

Тие беа осудени на смрт.

Песков на прес-конференција рече дека Лондон не контактирал со Москва во врска со ова прашање, пренесува Ројтерс.

 

На 9 јуни, Врховниот суд на самопрогласената ДНР осуди двајца британски државјани и еден Мароканец на смрт за, како што наведоа, учество во непријателства на страната на украинските вооружени сили како платеници.

Британците Шон Пинер и Ејден Аслин и Мароканецот Садун Брахум се предадоа во Мариупол во средината на април.

Што планира да направи ОК?

Се чини дека британската влада одлучила да не преговара директно со Русија во обид да ги ослободи Ајден Аслин и Шон Пинера од смртната казна.

Од Кремљ велат дека британските дипломати не биле во контакт со Москва и дека рускиот амбасадор во Лондон не бил поканет во Министерството за надворешни работи, пишува Би-би-си.

 

Тоа е затоа што Министерството стравува дека билатералниот конфликт меѓу Лондон и Москва може да доведе до лажни тврдења дека двајцата Британци биле платеници. Наместо тоа, се чини дека Британија има намера да им помогне на своите граѓани преку украинските власти.

Тие се надеваат дека ќе можат да ги разменат за руски воени заробеници. Но, Русија користи осудени Британци за да изврши притисок врз Обединетото Кралство. Сепак, нивното ослободување е поверојатно повеќе да зависи од таа стратегија отколку од она што го прави британската министерка за надворешни работи Лиз Трас.

Почитувани читатели, на нашиот Telegram канал можете да ги следите нашите најдобри вести како и оние кои не ги објавуваме на други мрежи поради специфична содржина

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа