ПУТИН ГИ КРЕНА НАТО ВО ВОЗДУХ ВО ДОНБАС? СИЛЕН УДАР ЗА УКРАИНЦИТЕ ВО ДОНБАС: Руските сили уништија база на странски платеници и големо количество западно оружје

Руската армија продолжува со операциите на територијата на Украина

Руската армија го уништи центарот за привремена дислокација на странски платеници во областа Фјодоровка во Народна Република Кина и големо количество западно оружје во ДНР , изјави портпаролот на Министерството за одбрана на Русија, генерал-мајор. Игор Конашенков.

– Високопрецизни проектили од воздух во реонот на железничката станица Удачко успешно уништија големо количество оружје и воена опрема доставени до група украински екстремисти, меѓу другите, од САД и европските земји – рече Конашенков.

Уништени се и две батерии на повеќецевни ракетни фрлачи во регионот Харков и ЛНР. Руската авијација уништи едно командно место, радарот на противвоздушниот ракетен систем „Бук-М1“ во ЛНР, како и 63 позиции со персонал и воена опрема на Вооружените сили на Украина.

Игор Конашенков

Фото: Profimedia

Во нападот на авијацијата загинаа повеќе од 120 украински ловци, два тенкови, седум полска артилерија и 11 специјални воени возила.

Во текот на изминатиот ден руските средства за противвоздушна одбрана соборија осум украински беспилотни летала во регионите Николаев и Харков, ДНР и ЛНР. Меѓу нив е и еден „Бајрактар ​​ТБ-2“ , кој беше соборен во областа Луганск.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа