ШОК! Дали е употребена првата нуклеарка? ДРАМА КАЈ ДОНЕЦК: Облак во облик на печурка се издига над населбата – зафатена хемиска фабрика? (ВИДЕО)

Облак во форма на печурка, настанат поради многу силна експлозија, се издигнува во месноста Авдејевка, каде што се наоѓа хемиската фабрика „Коксохим“. Облакот се гледа од Доњецк, јавуваат странските медиуми.

Авдеевка сега е под контрола на украинските сили. Печурката почнала да се појавува веднаш по интензивното гранатирање. Во исто време, украинската армија го гранатираше Доњецк , од 20:30 до 21:00 часот по московско време.

Заедничкиот центар за контрола и координација на прекинот на огнот соопшти дека украинската армија по 20.30 часот истрелала пет проектили од 122 милиметри од Авдеевка во населбата Вернихеторетско и дека од системот „Град“ ја гранатирала населбата Минерално во ДНР.

 

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа