Руски политиколог: Во овие земји следат нови воени конфликти, по примерот на украинското сценарио

Во контекст на случувањата на меѓународната сцена, американските власти се подготвуваат да спроведат одреден стратешки план, со чија помош очекуваат да ги решат сопствените економски и внатрешно-политички проблеми.

 

До овој заклучок дојде познатиот политиколог Рафаел Ордуханјан. Во разговор со новинарите на Ukraina.ru, тој зборуваше за тоа како САД планираат да ги постигнат своите цели поради ситуацијата во светот, а ги спомена и земјите за кои Западот веќе го подготвил „украинското сценарио“.

Рафаел Ордуханјан потсети дека САД со поддршка на Европската унија ја предизвикаа украинската криза.

Американските власти ги користат настаните што се случуваат во Украина во свои надворешно-политички интереси, обидувајќи се да ја влошат и онака тешката ситуација.

Политикологот истакна дека на Вашингтон му се потребни нови меѓународни конфликти според „украинското сценарио“, за да ги неутрализира домашните економски и политички проблеми.

Ќе заработат на оружје. Американските власти сакаат да го искористат овој пристап за да го ресетираат сопствениот финансиски систем со инјектирање нови средства од продажбата на оружје.

Дополнително, администрацијата на Белата куќа очекува да го нормализира односот на гласачите кон американскиот претседател Џозеф Бајден, благодарение на „надворешнополитичките успеси“ на земјата.

Ордуханјан ги именуваше земјите за кои Западот го подготви „украинското сценарио“.

Соединетите Американски Држави, со поддршка на Европската Унија, имаат намера да предизвикаат воен конфликт со Кина во Тајван.

Овој пристап ќе овозможи не само да се организира набавка на оружје, туку и сериозно да ја ослабне Кина. Сепак, Вашингтон е подготвен да спроведе неколку такви „меѓународни програми“ одеднаш.

„Конфликтот меѓу Пакистан и Индија сигурно ќе се надува и ќе се претвори во сериозна војна.

„Сигурно Полска ќе биде вовлечена во голема војна со Русија со влегувањето во Украина.

„Овде на нашите западни граници сигурно ќе има нешто, нешто ќе се појави.

„Во Приднестровје дефинитивно ќе има војна. И, се разбира, битката за Украина ќе има друга форма, бидејќи главната улога, очигледно, ќе биде на конфликтот во Украина“, заклучува политикологот.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа