ОРБАН: Џорџ Сорос ги поттикнува војните, мора да одговара

Орбан тврди дека има луѓе кои се заинтересирани конфликтот да трае што подолго

Во интервју за унгарската радио станица Кошут, премиерот на Унгарија, Виктор Орбан, истакна дека само мирот може да ја спречи инфлацијата и да ја спаси економијата од понатамошни шокови. Тој, исто така, призна дека Украина има „право да се брани“.

 

Орбан рече дека Унгарија сега е практично единствената земја која сака мир. За разлика од повеќето други европски престолнини, Будимпешта одби да испрати оружје во Украина.

Мораме да финансираме мир, а не војна – посочи Орбан.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа