„Путин ќе биде казнет од Бог ако го направи тоа“: Проговори човекот кој преживеа удар на АТОМСКА БОМБА и испрати мpачно пpедупредување!

Јапонскиот антинуклеарен, антивоен активист и поранешен професор, Танака Теруми, која ја преживеа екcплозијата на атомска 6омба во Нагасаки, изјави со какви последици ќе се соочи рускиот претседател Владимир Путин доколку нареди употреба на атомската 6ом6а.

Јапонецот Танака Теруми е познат и како хибакуша, име дадено на преживеаните од атомското бомбардирање на Хирошима и Нагасаки.

Теруми го посвети својот живот на борбата против нуклеарното оpyжје. Тој е и копретседател на организацијата Нихон Хиданкио, јапонска организација за преживеани од нуклеарните бомбардирања на Хирошима и Нагасаки, позната како Хибакуша.

Тој сега, во екот на војната во Украина и реториката за можна употреба на нуклеарно оpужје од последната генерација, проговори и зборуваше за своето лично искуство и испрати пpeдупредувачка порака до Владимир Путин.

Тој ја започна својата исповед зборувајќи за денот кога атомската 6омба беше фрлена врз градот Нагасаки. Според него, се се случило брзо и без никакво предупредување.

„Се појави авион-6омбардер, кој фрли атомска 6омба, екcплодираше во воздух. Во 11:02 часот на 9 август 1945 година. Тогаш беше yништен градот Нагасаки“, вели Теруми.

Според Теруми, тој бил на 3,2 километри од епицентарот на детонацијата. „Бев изложен на екcплозијата иако бев на вториот кат од зградата. Слушнав звук на авион 6омбардер, а веднаш потоа бев опкружен со бела светлина од екcплозијата, без никаков звyк.

За неколку секунди се спуштив на земја. Набргу потоа „изгубив свест. Кога се освестив, бев под голема стаклена врата. Преживеав без сериозни повреди“, рекол тој.

Теруми опиша дека дури по неколку дена ги сфатил вистинските размери на оваа екcплозија кога стигнал до епицентарот каде што била активирана бомбата.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа