КАДИРОВ: СПЕЦИЈАЛНАТА ОПЕРАЦИЈА ДА ПРОДОЛЖИ СЕ ДОДЕКА АМЕРИКАНЦИТЕ НЕ СЕ ИЗВИНАТ И НЕ ГИ УКИНАТ САНКЦИИТЕ

Специјалната операција во Украина треба да продолжи додека САД и западните земји не ги укинат санкциите кон Русија и не се извинат, изјави шефот на Чеченија Рамзан Кадиров.

– Војната треба да трае додека не се укинат сите санкции и да се извинат. Војна за добро, војна за среќа на народот. Борбата е задоволство, го добиваме ова задоволство. Како што рече (претседателот на Руската Федерација) Владимир Владимирович, ние сме како маченици, ние не умираме, а тие умираат, рече Кадиров во видеото објавено на каналот Телеграм.

Русија започна воена операција во Украина на 24 февруари. Претседателот Владимир Путин нејзината цел ја нарече „заштита на луѓето кои осум години се изложени на малтретирање и геноцид од режимот во Киев“.

За тоа, според него, се планира да се изврши „демилитаризација и денацификација на Украина“, да се изведат пред лицето на правдата сите воени злосторници одговорни за „крвавите злосторства над цивилите“ во Донбас.

Според Министерството за одбрана на Русија, вооружените сили ја напаѓаат само воената инфраструктура и украинските војници, а од 25 март ги завршија главните задачи од првата фаза – значително го намалија борбениот потенцијал на Украина. Главната цел на руската операција е ослободување на Донбас.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа