УКРАИНЦИТЕ НЕЗАДОВОЛНИ ОД СОСТОЈБАТА НА ФРОНТ: „Нашите војници ќе продолжат да умираат“, еве што бараат од Америка и Британија

Шефот на кабинетот на украинскиот претседател и неговиот воен советник испратија јасна порака

На Украина и треба многу повеќе од она што го ветија САД и Велика Британија , изјави денеска шефот на кабинетот на украинскиот претседател Владимир Зеленски.

Ако сака да има какви било шанси да ги порази руските сили, на Украина и се потребни 60 повеќецевни ракетни фрлачи (MLRS), многу повеќе од неколкуте ветени од САД и Велика Британија , изјави шефот на кабинетот на украинскиот претседател.

Алексеј Арестович , шефот на кабинетот на украинскиот претседател и неговиот воен советник, изјави за Гардијан дека, иако верува дека MLRS е оружје што може целосно да ја промени ситуацијата на теренот, Западот не вети доволно за да донесе пресврт на бојното поле.

– Колку помалку од нас, толку полоша ќе ни биде ситуацијата. Нашите војници ќе продолжат да гинат, а ние ќе продолжиме да губиме територии, особено ако земјите со десетици од овие системи на располагање решат да донираат само четири или пет – рече Арестовиќ.

Велика Британија денеска објави дека на Украина ќе и подари неколку MLRS M270 кои имаат домет од околу 80 километри . Соединетите Американски Држави пред неколку дена објавија дека ќе донираат четири слични MLRS со висока мобилност.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа