ВО ДОНЕЦК ПОЧНУВА СУДЕЊЕТО НА БРИТАНСКИ ПЛАТЕНИЦИ: Ги чека смртна казна, вака се изјаснија (ВИДЕО)

163Странците кои се бореле на страната на украинските милитанти во Донбас биле информирани за обвинувањата за време на седницата на судот во Доњецк, што може да се види од видеото доставено од Врховниот суд на Народна Република Доњецк.Во видеото двајца британски државјани и еден марокански државјанин потврдно одговараат на прашањето дали се свесни за обвинувањата. Исто така, обвинетите одговорија со „не“ на прашањето дали имаат побарувања.

Претходно, шефот на ДНР, Денис Пушилин , го најави почетокот на судскиот процес во Доњецк против странците кои се бореа на страната на украинските милитанти, а беа заробени од руските и единиците на ДНР за време на воените операции.

Генералното обвинителство на ДНР, пак, изјави дека тие би можеле да бидат осудени на смрт .

Британците Шон Пинер и Ејден Аслин се предадоа во Мариупол во средината на април. Генерал-мајор Игор Конашенков, портпарол на руското Министерство за одбрана, рече дека „платениците кои пристигнале во Украина не се борци, најдоброто нешто што ги чека е долга затворска казна “ . Тој истакна дека странските платеници немаат статус на борци според меѓународното хуманитарно право .

Вицепремиерот на Велика Британија, Доминик Раб , во вторникот изјави дека владата има намера да протестира во врска со криминалниот процес против британскиот платеник Ејден Аслин, кој се предаде во Мариупол, кој може да се соочи со смртна казна.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Пристапете директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа