Украинските сили го фрлија оружјето, скокнаа во реката и бегаат! РУСИЈА ГО ЗАВРШИ ДЕНОТ СО ОСВОЈУВАЊЕ НА ГОЛЕМ УКРАИНСКИ ГРАД

Ново соопштение од руската армија и генералот Конашенков

Руските вооружени сили го завршуваат ослободувањето на градот Свјатогорск во ДНР и околните територии , изјави портпаролот на Министерството за одбрана на Русија, генерал-мајор Игор Конашенков.

Според него, украинските формации, кои делуваат како одреди за блокадата, го кревале во воздух мостот на реката Северски Донец со цел да го спречат повлекувањето на украинската војска од Свјатогорск.

Свјатогорск, Украина

Свјатогорск, Украина
Фото: Liveuamap/Printscreen

„ Под налетот на руските сили, остатоците од баталјонот на 95-та нападна бригада и 81-та посебна воздушна бригада на вооружените сили на Украина, кои беа отсечени од главните сили поради минирањето на мостот, оставија воена опрема и оружје и расфрлани по брегот “, рече тој. Конашенков.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа