Поради одлуките на СДСМ и ДУИ во Македонија ќе почне невидена сиромаштија? Лавров ќе нарди да се укине гасот за непријателска Македонија

Следеа остри реакции од Москва откако Северна Македонија, Црна Гора и Бугарија го забранија летот на рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров.

Рускиот дипломат Сергеј Орџоникиџе предупреди дека Русија може да ги отповика амбасадорите на Северна Македонија, Црна Гора и Бугарија поради ситуацијата со Лавров.

– Мислам дека реакцијата треба да биде најостра, бидејќи спречија висок функционер на нашата држава да ја врши дипломатската должност. Ова е политички чекор на антируска ориентација – изјави тој за РИА Новости.

Тој не предвиде дали дипломатските односи меѓу Русија и трите земји би можеле да бидат прекинати, но коментирајќи ја можноста за отповикување на амбасадорот, тој рече:

– Тоа е прилично веројатно .

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа