Орбан жестоко до Зеленски „Будало ни една! НЕМА ДА ЈА ИЗГУБАМ ЗЕМЈАТА ПОРАДИ ИДИОТ како тебе“

Меѓу Киев и Будимпешта избувна жестока дипломатска расправија, при што високи функционери на двете земји разменија навреди и ја доведуваа во прашање психичката состојба на останатите.

Сè беше „заковано“ од претседателот на унгарскиот парламент , Ласло Ковер , кој го осуди односот на претседателот на Украина, Володимир Зеленски, кон другите народи.

„Не можам да се сетам на некој лидер на земја на која и треба помош да зборува против некого на начинот на кој претседателот Зеленски зборуваше, не само против Унгарија, туку дури и против германската канцеларка“, рече Ковер во интервју за локалната HirTV.

Агресивното барање на Зеленски за странска помош може да биде последица на неговите „лични психички проблеми“ , додаде Ковер.

– Треба да им се заканувате на непријателите, а не на оние што ги сакате за пријатели. Има еден вид личен ментален проблем, а не знам што може да се направи во врска со тоа – рече тој, а пренесуваат руските медиуми.

Овие изјави предизвикаа дипломатски неуспех во Киев, при што официјални лица ја навредуваа Унгарија како целина и самиот Ковер.

Заменик-началникот на кабинетот на претседателот на Украина Андреј Сибиг го доведе во прашање менталното здравје на Ковер.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа