Во Донбас почна судењето на британските платеници – им се заканува смртна казна

Денеска ќе се одржи првата седница на Врховниот суд на Народна Република Доњецк за воени злосторства на британските платеници, најави претседателот на Доњецката Народна Република Денис Пушилин во емисијата 60 минути на ТВ каналот Русија 1.

„Се разбира, побарувачката на општеството за правда сега е поголема од кога било. И во рамките на ова, сè ќе се развие. Што се однесува до неонацистите, јас не би ги споделил силно со одредени единици на вооружените сили на Украина.

 

Затоа што според информациите, според постојната база на докази, тие понекогаш правеле не помалку монструозни злосторства врз цивили. Исто така, тука не треба да се исклучат воените злосторства на вооружените формации на Украина . „Не само неонацисти“, рече претседателот на ДНР.

Според него, во тек се подготовки за одржување на преодни трибунали.

 

„Еден од првите ќе се одржи во Мариупол. Сè се движи кон тоа. Во тек се истражни дејствија“, прецизираше лидерот на републиката.

Денис Пушилин не ја исклучи смртната казна за британските платеници

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа