„ВРЕМЕ Е ДА СЕ ПОМИРИМЕ И ДА СЕ ПРЕДАДЕМЕ НА ПУТИН…“ Американците стануваат свесни дека војната во Украина го загрозува постоењето на САД

Време е да му кажеме на украинскиот претседател Володимир Зеленски дека воените интереси на Вашингтон и Киев не се идентични, пишува уредникот-основач на магазинот The American Conservative, Патрик Бјукенан.

„ Независноста, територијалниот интегритет и демократското владеење на Украина никогаш нема да ја оправдаат војната со Русија, што може да ја загрози безбедноста на Соединетите држави и, во случај на ескалација, постоењето на нашата земја “, рече авторот. 

Тој потсети дека од самиот почеток на специјалната операција американските власти одбиваат да испратат војници во Украина и да воведат зона на забранети летови.

– Овие одлуки ја покажуваат ограничената посветеност на САД кон Украина, како и нашата неподготвеност да преземеме сериозни ризици за доброто на Киев – се наведува во написот.

Според Бјукенан, во иднина, расколот во коалицијата што ја поддржува Украина само ќе се интензивира .

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа