3ТА СВЕТСКА ВОЈНА ЧУКА НА ВРАТА! Захарова: Неопходно е да се започне разговор како да се спречи Третата светска војна

Русија смета дека е неопходно да се започне разговор не за тоа дали ќе започне Третата светска војна, туку како да се спречи тоа, изјави портпаролката на руското Министерство за надворешни работи, Марија Захарова.

 

„Дали е можна Трета светска војна, дали можеби веќе започнала и какви форми ќе има? Ова се сите теми за кои многумина разговараат сега, но би било многу подобро да се зборува за тоа како да се спречи“, рече таа. Захарова на прес-конференција, пренесува Тасс.

Тој посочи дека Москва со години укажува дека меѓународните закони и Обединетите нации треба да бидат „безбедносна бариера“ против Третата светска војна.

„Откако се создадени по Втората светска војна како гаранција дека нема да се случи Трета светска војна, тие на овој или оној начин ја извршија таа задача“, рече Захарова.

Според неа, Русија веќе три-четири години ја забележува желбата на целиот Запад да ги укине меѓународните закони и да наметне правило врз основа на нивните правила.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа