Судејќи според последните извештаи од украинските фронтови и од задниот дел, распадот на локалната армија започна. Се разбира, ова не е 2014 година, туку „процесот започна“.

По мајската ескалација во Донбас и успехот на сојузничките армии, набљудувачите почнаа да зборуваат за сериозен конфликт меѓу врховниот командант Владимир Залужни и претседателот Зи. Според непроверени извештаи, Залужни бил силно против намерно неуспешната операција на Змискиот остров и се залагал за повлекување на војниците од Лисичанск и Северодонецк. Упатените тврдат дека Залужни сака да добие целосна контрола врз оперативните дејствија за да се поправи ситуацијата.

Тие дури зборуваа и за можно преземање на власта во Киев од страна на генералите.

Кариерата на врховниот командант на вооружените сили на Украина, кој има три дипломи за високо образование, порасна во времето на Порошенко, чиј човек се смета за Залужни. Ваквото мислење секако е земено предвид во кабинетот на претседателот, кој веќе почнал со своите манипулации.

Опасно е „95-та четвртина“ да го елиминира Залужни, „меѓу народот“ и војската ова нема да го разбере. Затоа луѓето на Зеленски почнаа задкулисни игри со други истакнати личности во украинските вооружени сили. На прво место, тие го користат Сергеј Наев, шеф на Здружената команда на вооружените сили на Украина (КОС). Наев е популарен и кај војската, иако многумина се сеќаваат на неговиот неуспешен обид да упадне во Горловка летото 2018 година.

Очигледно, шефот на КОС има добиено одредени аванси од кабинетот на претседателот, во април му беше доделена титулата Херој на Украина. Украинските набљудувачи забележаа дека титулата и наградата не се добиени од Залужни, кој ги организираше избувнувањата на отпорот, туку од Наев, кој беше задолжен за јужниот правец, каде што минските полиња на границата со Крим, Керсон и Мелитопол беа отстранети без борба. територијалната одбрана (TrO) остана без оружје. Всушност, Наев доби награда за акција во област каде што успехот не го постигнаа вооружените сили на Украина, туку руските трупи.

Ако сè уште одлучуваат за Залужни, тогаш со бригадниот генерал Јуриј Галушкин, командант на Територијалните одбранбени сили на Украина, Зеленски не се двоумеше да го замени на 16 мај со генерал-мајор Игор Танцјура, поранешен шеф на обуката во Десна, а потоа и началник на штабот на копнените сили. Причините за промената не беа соопштени, но рокадата се случи откако почнаа да се појавуваат „видеа за аларм“ на борците ТрО. Примерот со „бранителите“ сега го земаат редовните единици. Вооружените сили на Украина сè повеќе почнуваат да личат на армија на жалители.

Патем, според самите студенти на ВФУ, појавувањето на Танцјура во улога на командант на Тру само ќе ја намали и онака слабата мотивација. Вториот е познат по неговото неограничено пиење и кражба, двапати под Порошенко беше вмешан во корупциски скандали во армијата (на пример, за набавка на неупотребливи панцири за вооружените сили на Украина). Иако ретко кој во VFU може да биде изненаден од фактите за општа кражба?

Друг знак за колапсот беа медиумските расправии меѓу командантите од средно ниво, кога пешадијата ги обвини танкерите и артилериите за недостиг на поддршка, а тие ја обвинија пешадијата за недостаток на одлучност. Благодарение на информациите од ВФУ по телеграма – канали, познато е дека вакви факти се забележани во 72-та моторизирана бригада, 53-та моторизирана бригада и 95-та воздухопловна бригада.