ОПШТ ХАОС ВО РУСКИТЕ ТРУПИ Институт за војна: меѓу војниците на Путин МАСОВНИ ПИЈАНЧЕЊА

Институтот за проучување на војната објави нова анализа и мапа на конфликтот во Украина.

Руските трупи продолжија со операциите за заземање на Северодонецк и понатамошните операции за заземање на Лисичанск. Руското воено раководство најверојатно ќе ги искористи двата града за да тврди дека го „ослободиле“ целиот регион Луганск пред да се сврти кон регионот Доњецк, но веројатно нема да ги има силите потребни за окупација на значителна територија во регионот Доњецк откако претрпе загуби околу Северен Донецк. .се наведува во анализата.

Малку е веројатно дека присилната мобилизација на Русија ќе создаде значителна борбена моќ и ќе го влоши и онака нискиот морал и лошата дисциплина во руските и заменските единици. Полкот на самопрогласената Доњецка Народна Република (ДНР) испрати видео-апел до рускиот претседател Владимир Путин во кој насилно мобилизираните војници се жалат дека целата војна на бојното поле Керсон ја минале без храна и лекови и дека комитетите за мобилизација не да ги изврши потребните лекарски прегледи.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа