КАДИРОВ ЗБОРУВА ЗА НАЈНОВИОТ ВОЕН ПЛАН НА РУСИЈА: Дадена е нова наредба – следен потег во Украина! Еве што нарачал Путин

121
Борбите продолжуваат во областа Авдеевка – едно од најсилните утврдувања на украинската армија, а вооружените сили на Украина неуспешно се обидуваат да започнат контраофанзива во насока на регионот Керсон.

Рускиот министер за одбрана Сергеј Шојгу постави нови задачи во рамките на војната во Украина, што ќе го забрза нејзиното темпо, изјави денеска чеченскиот лидер Рамзан Кадиров.

По вчерашната средба со Шојгу, тој на Телеграм напиша дека задачите што ги постави Шојгу вклучуваат подобрување на натамошната тактика.

– Преземените мерки ќе овозможат значително зголемување на ефикасноста на офанзивните маневри, што придонесува за спроведување на специјална операција со побрзо темпо – рече Кадиров, пренесува РИА Новости.

Украинските сили рано утринава ја гранатираа населбата Гољмовски во Доњецката Народна Република, при што беа испукани шест мини од 120 милиметри, соопшти канцеларијата на ДНР во Заедничкиот центар за контрола и координација на прекинот на огнот.

Во исто време, конфликтите во Донбас продолжија, а руската војска се движеше кон Славјанск, а борби имаше и во Свјатогорск. Северодонецк беше практично целосно ослободен, а украинските сили се повлекоа во Лисичанск, кој се наоѓа на рид, што на украинската армија и дава подобра позиција за одбрана.

Борбите продолжуваат во областа Авдеевка – едно од најсилните утврдувања на украинската армија, а вооружените сили на Украина неуспешно се обидуваат да започнат контраофанзива во насока на регионот Керсон.