ДАЛИ ОВАА ОБЛАСТ Е СЛЕДНАТА ЦЕЛ НА РУСИЈА? „Ќе падне за две недели“ објавија Британците – руската армија контролира 90 отсто од територијата

Министерството за одбрана на Велика Британија соопшти дека Русија контролира 90 отсто од Луганск

Русија сега постигнува тактички успех во Донбас и  контролира повеќе од 90 отсто од Луганск , објави Министерството за одбрана на Велика Британија во најновите разузнавачки податоци објавени рано утринава.

Откако руските сили не ги постигнаа првичните цели за заземање на Киев и украинските владини центри,  Русија го прилагоди својот оперативен дизајн за да се фокусира на Донбас , се вели во извештајот.

Русија сега постигнува тактички успех во Донбас. Руските сили создадоа и одржаа моментум и се чини дека во моментов ја држат иницијативата над украинската опозиција, пренесува Гардијан.

Русија контролира над 90% од регионот Луганск  и најверојатно ќе ја преземе целосната контрола во следните две недели . Русија ги постигна овие неодамнешни тактички успеси со значителни трошоци за ресурси и концентрирање на сила и оган на еден дел од целокупната кампања.

Русија не беше во можност да создаде маневар или движење на други фронтови или оски, од кои сите тргнаа во дефанзива. Сепак, во споредба со првичниот план на Русија , „ниту една од стратешките цели не е постигната“, се додава во извештајот.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа