Целосна победа на Русија – додаде Гаспром: Повеќето европски увозници плаќаат во рубљи

Гаспром го комплетираше списокот на европски компании кои одбија да платат за гас во рубли.

Станува збор за шест компании од пет земји кои не го исполнија барањето на Русија да плаќаат гас исклучиво во рубли , додека повеќето европски компании и земји сепак ја прифатија новата шема за плаќање.

 

Бидејќи роковите за плаќање во мај поминаа, не се очекува другите европски компании да се откажат од увозот на руски гас.

Снабдувањето со гас најпрво беше прекинато за бугарски Булгаргаз и полскиот ПГНиГ во април. Газпром потоа го затвори финскиот Гасум на 21 мај, а на 31 мај гасот од Русија престана да се доставува до холандската компанија ГасТера. Од 1 јуни прекинати се испораките за данската компанија Орстед и Шел енерџи, пишува руски Взгљад. Претходно, на почетокот на април, Литванија објави дека го прекинала увозот на гас од Русија.

 

„Верувам дека ова е максималниот број на компании кои одбија да се префрлат на плаќања во рубли. Нашиот институт и други експерти предвидоа токму таква листа. Данската и холандската влада официјално им забранија на нивните компании да се префрлат на шемата за плаќање на рубљата уште во април. „Подоцна им се придружи и Финска“, рече Алексеј Громов, директор на Московскиот институт за енергетика и финансии.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа