СЦЕНАРИО КАКО ВО МАРИЈУПОЛ ПОВТОРНО МУ СЕ ЗАКАНУВА НА УКРАИНСКАТА ВОЈСКА: Зошто загубата од Северен Доњецк е катастрофа за Украина? ‚60 000 војници ќе паднат во сендвич

По пристанишниот град Мариупол, Северодонецк е уште еден голем индустриски центар во источна Украина

Помалку од две недели откако последните украински војници се предадоа во Мариупол, надевајќи се на размена на заробеници со руската армија, Украина би можела да изгуби уште еден голем центар на Донбас, градот Северодонецк , пишува германски Дојче веле.

Според извештаите, улични борби веќе се во тек и руски војници во меѓувреме навлегле во центарот на градот.

Северодонецк и соседниот Лисичанск се последните поголеми градови во регионот Луганск, кои сè уште се под контрола на Киев. Според украинскиот Генералштаб, сегашната цел на Русија е да го освои Северодонецк. Украинските сили кои ја бранат областа сега ризикуваат да бидат опколени како во Мариупол.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа