ПУТИН ЗАСТАНА ПРЕД ГЕРМАНСКОТО БЕЗБЕДНОСТ: „Имам 12 куршуми и сите се полни, еден си оставив за себе, другите се за вас“

Владимир Путин, вооружен со пиштол со дванаесет куршуми, излезе пред демонстрантите и на течен германски рече: Ова е советска територија и вие стоите на нашата граница.

Од нуркање за антички амфори до лов на тигри, рускиот претседател Владимир Путин со години внимателно ја гради сликата на акционен херој.

Сепак, приказната која се шири на социјалните мрежи навистина личи на сцени од холивудскиот блокбастер – Путин кој самиот вооружен со пиштол со дванаесет куршуми ја бранеше зградата на Штази од налетот на гневните демонстранти по падот на Берлинскиот ѕид.

А најневеројатниот детал е дека приказната е всушност вистинита. Во 1989 година, Путин служел како мајор на КГБ во Дрезден. Таму работеше рака под рака со Штази. Кога падна Берлинскиот ѕид, актуелниот претседател на Русија беше еден од ретките советски граѓани кои се сретнаа лице в лице со демонстрантите кои желни да стават крај на децениската поделба на Германија.

Откако ја уништија канцеларијата на Штази, тие се упатија кон зградата во која беа сместени Путин и неговите колеги од КГБ. Мајорот Путин потоа успеал да ја одбрани зградата, а на негова страна, меѓу другото, била и неумолива расправија во вид на наполнет пиштол. Тој храбро излезе пред толпата и им се обрати на течен германски јазик.

– Ова е советска територија и вие стоите на нашата граница! – рече Путин.

– Имам 12 куршуми и сите се полни, еден си оставив за себе, другите се за тебе – продолжи тој.

– Сериозен сум кога велам дека ќе пукам во секој кој ни се заканува на имотот!

Сведоците велат дека Путин ги изговорил тие зборови со ледена сигурност по кои подоцна ќе стане познат. Нема сомнеж дека толпата многу побрзо би се растерала доколку знаеле дека човекот пред нив наскоро ќе стане еден од најмоќните луѓе на светот.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа