МЕРКЕЛ ГО ПРЕКУВА МОЛЧЕТО, сега првпат јавно кажа што мисли за руската операција во Украина!

Поранешната германска канцеларка Ангела Меркел го нарече рускиот напад врз Украина прекршување на меѓународното право и „длабока пресвртница“ во европската историја по Втората светска војна.

„Мојата солидарност со Украина, која беше нападната и нападната од Русија, и го поддржува нејзиното право на самоодбрана“, рече Меркел во средата вечерта, нејзиното прво јавно обраќање во последните шест месеци.

 

Меркел изрази поддршка за актуелната германска влада, Европската унија, САД, НАТО, Г7 и ОН и нивните напори да обезбедат запирање, како што ја нарече „варварската војна и руската агресија“.

На церемонијата за Рајнер Хофман, кој неодамна поднесе оставка од челната позиција на Конфедерацијата на германските синдикати, Меркел посочи дека последиците од војната ќе бидат далекусежни, особено за Украина, но и за цела Европа.

Поранешната германска канцеларка се осврна и на злосторствата врз цивилите, спомнувајќи го Буча, место во близина на Киев, каде што беа пронајдени стотици убиени цивили.

Поддршката на соседните земји за Украина, пред се Полска и Молдавија, таа ја нарече „мал зрак надеж во бескрајна тага“.

Меркел на крајот нагласи дека „никогаш не треба да ги земаме мирот и слободата здраво за готово“.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа