ДАЛИ ВЕЌЕ НИ ПОДГОТВИЈА СЦЕНАРИО ЗА КРВ НА БАЛКАНОТ ?! Американскиот совет за надворешни односи ја наведува Босна и Херцеговина како МОЖНА СЦЕНА НА КОНФЛИКТ!

Босна и Херцеговина е единствената „невралгична“ точка во Европа, веднаш до Украина, која се споменува како можна сцена на конфликт во 14-тата годишна студија на влијателниот Американски совет за надворешни односи.

Вашингтонскиот институт, основан пред 100 години, идентификуваше „растечки политички немири и сепаратистички закани во БиХ, врз основа на проценката на голем број експерти за надворешна политика, што бара зголемено вклучување на меѓународните мировници“. Веројатноста за избувнување на конфликтот е средна, на скала од три, со мало влијание врз американските интереси.

Истражувањето дава проценки за 30 тековни или потенцијални конфликти оваа година, со посебен осврт на нивното влијание врз интересите на САД. Конфликтите во Авганистан, Хаити, Либан и Венецуела најверојатно се поради недостиг на храна и политичка нестабилност, со можен егзодус на населението.

 

За администрацијата на американскиот претседател Џозеф Бајден најопасни се зголемените тензии со Кина околу Тајван, Русија за Украина и Иран околу нуклеарната програма. Засилените борби во источна Украина или голем воен конфликт во спорните области повторно, како што се вели, би поттикнале зголемени тензии со Русија.

Тензиите меѓу Кина и нејзиниот регион Тајван се истакнати како потенцијално опасни, особено поради можното учество на други земји во регионот. Од истите причини, можна воена конфронтација меѓу Иран и Израел поради иранската нуклеарна програма се смета за многу ризична. Зголемената вооружена конкуренција меѓу криминалните организации во Мексико, заедно со цивилните жртви и зголемувањето на бројот на баратели на азил, исто така претставуваат закана за регионалната стабилност.

За прв пат по покренувањето на истрагата во 2008 година, терористичкиот напад врз САД веќе не се смета за приоритет. Сепак, опасностите од нуклеарната програма на Северна Кореја и можноста од сајбер напади врз критичната американска инфраструктура, според експертите, се најголемата загриженост во 2022 година.

Истражувањето покажа алармантен тренд на голем недостиг на храна, опаѓање на странската помош, политичка нестабилност и влошување на економските услови. Сето ова, се посочува, ги забрзува хуманитарните и бегалските кризи ширум светот.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа