„Албанците повторно сакаат да вадат органи, Хрватите ни ги убиваат децата“: Руски полковник откри што ги чека воените кучиња кои се со украинските нацисти (ВИДЕО)

Басурин потсети на злосторствата за време на војната на Косово и Метохија и се осврна на „Жолтата куќа“ и бруталното вадење и продажба на органи на Србите.

Прес секретарот на Воената команда на Народна Република Доњецк, полковник Едуард Басурин, зборувајќи за ситуацијата во Донбас и за време на специјалната операција на армијата на Руската Федерација и Народните милиции на ДНР и ЛНР, се осврна и на странските платеници во Украина.

Тој како гостин во емисијата „60 минути“ на телевизијата „Русија 1“ зборуваше за платениците од Хрватска и т.н. државата Косово. Според руски извори, во моментов во Мариупол се наоѓаат околу 400 платеници од Хрватска. Најавено е доаѓање и на голем број албански платеници од Космет, кои безмилосно ќе го убијат цивилното население на Донбас.

– Конфликтите на јужниот фронт ги подгреваат и оние „вампири“, како што се вели на руски, „гули“, кои сакаат да пијат човечка крв. Претходниот говорник рече дека нема да има платеници, јас не се согласувам со тоа. Ќе има, и ќе ги има многу. Доколку не сте знаеле, американската администрација побарала дозвола од Конгресот да обезбеди 32,5 милијарди долари помош за Украина! Платениците се борат за пари. Не е важно за кого, важно е да се (добро) платени. Ако добијат плата, ќе војуваат. Колку повеќе ќе бидат платени, толку повеќе ќе бидат тука – рече Басурин.

Зборувајќи за нивната подготвеност да заработат крвави пари, изразувајќи ја својата бестијалност и бездомништво, Басурин потсети на злосторствата за време на војната на Косово и Метохија и се осврна на „Жолтата куќа“ и бруталното вадење и продажба на органи на Срби и други неалбанци. од страна на терористите од т.н „ОВК“. 

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа