АВИОНОТ КОЈ ПАДНА ВО ХРВАТСКА ДОАЃА ОД ОВАА МОЌНА НАТО ДРЖАВА И ИМАШЕ ТАЈНА ЗАДАЧА НА ГРАНИЦАТА НА УКРАИНА!? Извештајот на агентот открива детали кои се премолчуваат!

И Русите и Украинците се дистанцираа од авионот што се урна во Хрватска, НАТО вели дека не знае од каде дошол во воздушниот простор што го контролираат. Дали е тоа вистина и кој, единствениот, има ваков авион, ексклузивно за Informer.rs открива познатиот српски оперативец на државната безбедност Божидар Спасиќ

Дали се можни вакви пропусти и инциденти, како и од каде точно полетал авионот, ни открива поранешниот оперативец на Државната безбедност, Божидар Спасиќ. Тој има широко познавање на агентите, кои го следат леталото од 8 март, кога првпат полета!

 

– Добив разузнавачки информации за целата ситуација. Тој дрон воопшто не дојде од правец на Русија или од правец на Украина, дојде од правец на Италија. Агентите ми ги испратија деталите за оперативните сознанија што ги имаат – ја започнува својата презентација Спасиќ, кој ексклузивно за Informer.rs откри какво е оперативното знаење и „од каде дува ветер“.

-Информацијата е многу интересна, ми пишува агентот. „Деновиве го следев движењето на италијанските шпионски авиони на НАТО во мисијата над Украина, на летот над Хрватска и Унгарија. А потоа синоќа се урна некој“ мистериозен „авион во Загреб“. – Спасиќ чита еден од извештаите на оперативецот и ја објаснува поврзаноста, во светло на неговите претходни сознанија.

– Синоќа, 10.03.2022 година, нешто пред полноќ, се урна непознат авион во Загреб, при што се пронајдени кратер и два падобрани, не се пронајдени ниту пилотите, ниту остатоците. Постои можност да се работи за италијански шпионски авион. Италијанските воздухопловни сили (L’Aeronautica Militare) имаат специјални авиони, кои се модифицирани, со инсталирана израелска шпионска опрема што другите членки на НАТО ја немаат. За прв пат, еден од овие авиони беше искористен за следење на украинското бојно поле во мисијата долж романската граница на 8 март 2022 година, летајќи над Хрватска и Унгарија, ова е информацијата што ја добивам од оперативец кој работи во пактот НАТО – вели Спасиќ.

– Унгарскиот претседател Виктор Орбан од Милановиќ добил изјава дека авионот прелетал над Унгарија. Значи, Унгарците воопшто не го регистрирале. Голем пропуст на нивната ПВО, која има силни радари, што апсолутно никој не го регистрирал. Иако приказната за НАТО, како што некаде регистрираа, може да се однесува само на тоа дека регистрирале дека авионот тргнал на релација Италија-Романија и се вратил во Унгарија преку Романија и паднал во Хрватска. Со оглед на тоа дека во него немало никаков експлозив, мое мислење е дека авионот всушност го набљудувал движењето на бегалците на таа рута и дали воопшто ги има на границите на Романија и Унгарија, па „залутал“ и се урнал во Хрватска. На таквите летала намерно се ставаат лажни ознаки, за да не се утврди на која армија припаѓаат, а таквите летала се во сопственост само на италијанската армија,

– Некој ги крие вистинските факти. Можно е претставниците на НАТО да лажеле, прво за да ја обвинат Русија, а второ, да сокријат дека тајно ги набљудуваат и снимаат, ги шпионираат движењата на руските војници кон Молдавија, како и за да ги кријат технологиите што ги поседуваат. Речиси сум сигурен дека НАТО овде ги прикрива фактите кои еден ден ќе излезат на виделина и ќе утврди од која насока всушност дојде тој авион. Хрватскиот Генералштаб вели дека таа била само седум минути во хрватскиот воздушен простор и што е невозможно – лажат! Не е точно, не може никаде да не се забележи, се работи за огромен авион, кој веројатно служел само за набљудување и шпионажа. Ова ја покажува и неспособноста на хрватската ПВО, низ чија територија може да помине секој. Станува збор за застарена опрема или неможност да се лоцира закана за нивното небо,

Како падна авионот?

Спасиќ ни објаснува дека, најверојатно, леталото изгубило комуникација со штабот од каде што бил испратен.

– Авионот ја промаши траекторијата, изгуби контрола над леталото и леташе додека не остана без гориво. Не само што ја изгубија од радарот, туку и ја загуби врската со тој што ја насочувал, што управувал со неа и со сателитот. Верувам дека тоа е причината зошто сите се прават дека не знаат од каде е тој авион. Тоа не е дрон за деца или снима свадби, тоа е огромен авион – оценува Спасиќ.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа