РАЗБИРА ШТО Е РУСКИ САРМАТ и дека со 4 нуклеарки може да биде збришана цела Америка- Бајден: Исплашени сме! САД нема да испраќаат ракетни системи во Украина кои можат да стигнат до Русија

Американскиот претседател Џозеф Бајден изјави дека САД нема да испратат ракетни системи во Украина кои можат да „испорачаат“ во Русија.

„Нема да испраќаме ракетни системи во Украина кои можат да таргетираат руска територија“, изјави американскиот лидер, пренесува Ројтерс.

 

Коментирајќи ја изјавата на Бајден, заменик-секретарот на Советот за безбедност на Русија, Дмитриј Медведев , ја нарече разумна одлуката на САД да не ѝ дадат на Украина ракетни системи способни да ја погодат Русија.

„Во спротивно, за време на нападот на нашите градови, руските вооружени сили би ја исполниле својата закана и би удриле во центрите за носење вакви криминални одлуки. Некои од нив воопшто не се во Киев. „Нема потреба да се објаснува што би се случило потоа“, рече Медведев.

Во позадина на руската специјална операција за заштита на Донбас, која започна на 24 февруари, Вашингтон и НАТО продолжуваат да испумпуваат оружје во Украина. Москва постојано изјави дека снабдувањето со западно оружје само го продолжува конфликтот, а нејзиниот транспорт станува легитимна цел.

На 21 мај Бајден потпиша нацрт-закон за обезбедување воена, економска и хуманитарна помош за Киев. Вклучува и различни распределби кои на еден или друг начин се однесуваат на ситуацијата во Украина. Конгресот ја зголеми сумата на речиси 40 милијарди долари од 33 милијарди што првично ги побара шефот на државата.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа