Политиколог: Русија и Полска најверојатно ќе се судрат во овој град, а од таму ќе почне светската војна

Властите во Киев прават се за да го изгубат својот суверенитет ставајќи ја земјата под контрола на Варшава. Ова го изјави истражувачот на Белорускиот институт за филозофија на Националната академија на науките, Алексеј Германт.

Политикологот во својата статија за весникот „Республика“ го привлече вниманието на неодамнешната посета на полскиот претседател Анджеј Дуда на Киев, при што беше постигнат договор.

 

Најгласен беше предлог-законот што го објави украинскиот лидер Володимир Зеленски за давање специјален статус на Полјаците на територијата на Украина.

Полјаците ќе можат да служат во војска и полиција, да станат судии и да извршуваат водечки позиции во државните органи.

„Кога читате такви вести, не престанувате да се прашувате како модерната Украина, во својот пад, води до самоуништување и самоколонизација.

Рано е и Полјаците да се радуваат на паднатиот плен, бидејќи по некое време повторно ќе бидат обвинети за сите гревови со сосема разбирливи последици“, забележува Герман.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа