Од каде знае? БИЛ ГЕЈТС: ЌЕ ИМА НОВА ЧУМА!

Милијардерот Бил Гејтс вели дека има 50 отсто шанси следната пандемија да биде предизвикана од климатските промени предизвикани од човекот или дека таа намерно ќе биде ослободена од биотерористи.

Основачот на Мајкрософт даде коментари за време на интервјуто за шпанскиот весник Ел Диарио.

Тврдејќи дека следната голема пандемија веројатно ќе се случи во рок од 20 години, Гејтс рече: „Тоа би можело да биде вирус направен од човек, биотерорист кој го дизајнирал и намерно го дистрибуирал. Тоа е многу застрашувачко сценарио затоа што би можеле да се обидат да го шират на различни места одеднаш“.

„Човечката популација расте и ние напаѓаме се повеќе и повеќе екосистеми. Затоа сметам дека има 50 проценти шанса да имаме пандемија од природно потекло во следните 20 години, како резултат на климатските промени“, додаде тој.

Предвидувањето дека климатските промени ќе бидат предизвикани од вирус кој потоа ќе бара уште едно глобално воведување на вакцината е донекаде погодно за Гејтс, со оглед на тоа што тој инвестираше многу во двата сектора.

Гејтс го повтори повикот упатен во неговата неодамнешна книга да се инвестираат милијарди долари во истражување на идните патогени со создавање на тим од експерти од 3.000 луѓе под контрола на Светската здравствена организација, за што ќе биде потребно зголемување на буџетот за 25%.

Коментирајќи ја неодамнешната епидемија на мајмунски сипаници, Гејтс рече дека „има многу мала шанса“ таа да има влијание на нешто како коронавирусот, иако предупреди дека може да мутира во нешто многу полошо.

Гејтс неславно предупреди за претстојниот супервирус пет години пред појавата на КОВИД 19 за време на ТЕД говорот во 2015 година.

Како што истакнавме претходно овој месец, Гејтс предупреди дека КОВИД не е завршен и дека постои шанса да има „уште пофатална“ варијанта на вирусот.

За време на настаните на конференцијата за безбедност во Минхен во февруари, Гејтс рече дека „за жал“ Омикрон е „еден вид вакцина“ и дека „завршил подобра работа од вакцините кога станува збор за имунитетот“.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа