Обединета Русија: Херсонската област, регионот Запорожје, ЛНР и ДНР ќе станат дел од Руската Федерација

Регионот Керсон во Украина и териториите во границите на Народната република Луганск и Доњецк ќе станат дел од Русија, истото ќе се случи и со регионот Запорожје, каде што треба да се одржи референдум штом ситуацијата дозволи, изјави Андреј Турчак. секретар на Генералниот совет на Обединета Русија.интервју за РИА Новости.

 

-Одлуката треба да ја донесат самите жители и сигурен сум дека ќе ја прифатат. Значи, не се сомневам дека овој регион ќе биде дел од Руската Федерација. „Луѓето сакаат заштита, стабилност, за по осум години терор во Бандера, легализиран од Западот, да им дојде долгоочекуваниот и траен мир“, рече тој.

Според него, ваквата одлука ќе биде поддржана во регионот Запорожје.

– Референдумот треба да се организира веднаш штом ќе се смири ситуацијата, штом престане гранатирањето и се појави безбедносна зона. Има време за се. Сигурен сум дека и жителите на Запорожје ќе го кажат своето мислење за ваквата одлука – изјави секретарот на Генералниот совет на Единствена Русија.

За време на специјалната операција, руската армија ја презеде контролата врз областа Керсон и Азовскиот дел на областа Запорожје на југот на Украина. Во регионите се формирани цивилно-воени администрации, почнаа да емитуваат руски ТВ канали и радио станици, а се обновуваат трговските врски со Крим.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа