ИТНО ПРЕДУПРЕДУВАЊЕ НА МОСКВА! Лавров: Постои опасност, војната се шири во трети земји?!

Постои опасност трети земји да бидат вовлечени во конфликтот во Украина, изјави рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров.

– Такви ризици, секако, постојат. Тоа што режимот во Киев бара (ракетни фрлачи со повеќе цевки), без дискусија и наредби од неговите западни патрони… тоа, прво, ги надминува сите граници на пристојност, и второ, тоа е директна провокација со цел Западот да вклучете се во вооружени дејствија – рече Лавров пред новинарите на крајот од посетата на Ријад.

Според него, одговорните западни политичари тоа многу добро го знаат.

– Отворено ќе кажам, не сите во ЕУ, особено во нејзиниот северен дел. Има политичари подготвени на такво  лудило  за да си ги задоволат амбициите. Но, сериозните земји во ЕУ, се разбира, многу добро разбираат  колку се неприфатливи ваквите сценарија  и неодамна слушнавме разумни оценки од Вашингтон – изјави рускиот министер.

Турција ќе помогне во расчистувањето на украинските пристаништа

Лавров рече дека се постигнати договори  Турција да помогне во деминирањето на украинските пристаништа  , така што бродовите и екипажот практично можат да бидат заробени таму.

Анкара е подготвена, додаде тој, да придонесе во операцијата без да се обидува да го зајакне воениот потенцијал на Украина и да и наштети на Русија.

Шефот на руската дипломатија зборуваше и за  безбедноста на храната , нагласувајќи дека Западот молчи за тоа дека руските бродови што превезуваат жито се под санкции.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа