Дали првата Сармат ќе ја фрлат во Полска! Кога Русија прави нуклеарни вежби среде војна, тоа значи дека е нуклеарната војна е близу БЛИЗУ

205

За вежби на руските нуклеарни сили се користи балистички систем „јарс“.

Руските нуклеарни сили одржуваат вежби во провинцијата Иваново, североисточно од Москва, соопшти руското Министерство за одбрана за Интерфакс.

 

Околу 1.000 војници учествуваат во интензивни маневри користејќи над 100 возила, вклучително и фрлачи на интерконтинентални балистички ракети „ Тагли “, се вели во соопштението на Министерството.

Директно предупредување: Војна на Америка и Русија?

Сите испораки на оружје за Украина, без разлика како се расправа Вашингтон, го зголемуваат ризикот од директен конфликт меѓу Русија и САД.

Ова денеска го истакна заменик шефот на руската дипломатија Сергеј Рјабков .

„Секоја испорака на оружје, која продолжува и се зголемува, ги зголемува ризиците од таквиот развој на настаните“, рече Рјабков, одговарајќи на прашањето дали одлуката на Вашингтон за испорака на ракетни системи Химарс на Украина ќе го зголеми ризикот од конфликт меѓу Русија и САД.