„И ПУТИН  ЌЕ СЕ ИЗНАСМЕЕ“ Хрватскиот претседател вели дека Европејците ќе ја платат цената на ембаргото за нафта

Претседателот на Хрватска Зоран Милановиќ вели дека Унгарија го признала увозот на руска нафта како свој интерес, а цената на санкциите ќе ја платат граѓаните на Европа.

Коментирајќи ги санкциите на ЕУ за руската нафта, Милановиќ праша: „Зошто не воведат ембарго за гас? Санкциите не функционираат, ниту рубљата падна, ниту Русија го чувствува тоа “ .

Тој оцени дека цената на санкциите ќе ја платат европските граѓани, а рускиот претседател Владимир Путин „задоволно ќе се насмее“ , што, како што тврди, е реалност, објави Индекс.

Милановиќ додаде дека Хрватска не е клучна во сето ова.

– Хрватска е неважна. Ќе заработиме некој денар на протокот на нафта – рече хрватската претседателка.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа