УКРАИНА ГО ДОБИ НАЈМОЌНОТО ОРУЖЈЕ ДОСЕГА: „Еден од најголемите стравови на Москва доаѓа во Киев“

Михаил Подољак, советник на украинскиот претседател Зеленски, изјави дека Украина наскоро треба да ги добие долгоочекуваните ракетни фрлачи со повеќе цевки (CS).

Нивниот домет е повеќе од сто километри.

Ако тоа се случи, тоа ќе биде најмоќното оружје што Украина некогаш го добила од Запад.

Подољак: Русите се плашат од тоа оружје

Подољак рече дека Русија „хистерично реагира“ на најавите дека САД ќе испратат модерни MLRS во Украина, додавајќи дека тоа е „еден од најголемите стравови на Москва“.

Имено, ова оружје има многу поголем дострел од кое било оружје кое моментално го има на располагање на украинската армија.

Да потсетиме, Вашингтон пост кон крајот на минатата недела објави дека САД се подготвуваат да испратат MLRS во Украина, а конечната одлука треба да ја донесе американскиот претседател Џо Бајден оваа недела.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа