ПУТИН го исклучи вентилот: Русија од утре ќе ја прекине испораката на гас за друга европска земја

ГасТера нема да добива гас од руски Газпром од 31 мај, откако одби да се согласи со барањата на Москва за плаќање во рубљи, соопшти денеска холандската компанија.

ГасТера, која купува и тргува со гас во име на холандската влада, соопшти дека склучила договор за уште две милијарди кубни метри гас, кој очекува да го добие од Гаспром до октомври, објави Ројтерс.

Компанијата е 50 отсто во сопственост на холандски владини субјекти и 25 отсто во сопственост на Шел и Ексон.

„Ја разбираме одлуката на GasTere да не се согласи со еднострано наметнатите услови за плаќање на Гаспром“, напиша на Твитер холандскиот министер за енергија Роб Јетен.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа