НАЈНОВИ ВЕСТИ ОД ФРОНТОТ! Руските трупи влегоа во предградијата на ОВОЈ град – насилен напад со целото оружје

Претходно, украинскиот претседател истакна дека овој град е една од главните цели на руската армија.

Руските војници влегоа во предградијата на украинскиот град Северодонецк , изјави денеска гувернерот на Луганската област Сергеј Гајдаи.

Тој рече дека руските војници го нападнале градот со целото оружје, со воздушна поддршка и влегле во неговиот југоисточен и североисточен дел, пренесува Ројтерс.

Гајдар изјави дека двајца цивили загинале, а петмина се ранети во гранатирањето на Северодонецк.

Потсетуваме, рано утринава властите во источна Украина соопштија дека руското гранатирање на Северодоњецк било толку интензивно што не било можно да се проценат жртвите и штетите, бидејќи Москва се приближува до најголемиот град.

– Се верува дека водата се бори на улиците и дека е уништена „комплетната критична инфраструктура“ на градот – изјави претседателот на Украина Володимир Зеленски.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа