ЗАХАРОВА СЕ БРУТАЛНИ ОБВИНУВАЊА КОН ВЕЛИКА БРИТАНИЈА: „Вие кои тргувавте со органи на Косово ли ќе зборувате за мир и демократија!

Портпаролката на руското МНР Марија Захарова реагираше на изјавата на британската министерка за надворешни работи Лиз Трас за „погубното влијание на Русија“ на Балканот, потсетувајќи ја на бројни примери за негативното влијание на Лондон врз ситуацијата на Балканот.

– За време на посетата на Балканот, Лиз Трас го повика населението на БиХ да не и верува на Русија, која „има катастрофално влијание“ врз тој регион. Експертите шепотат: за време на британско-босанските преговори се зборуваше за влез на земјата во „заедничкиот европски дом“ и интеграција во НАТО. Некако е чудно да се зборува за деструктивно-непринципиелното влијание на НАТО на Балканот, но сепак ќе потсетам: во 1999 година НАТО ја бомбардира Југославија користејќи осиромашен ураниум. Паметната Лиз Трас знае за „монголската и татарска инвазија на Украина“, но за бомбардирањето на Белград од НАТО – не? – коментираше Захарова на Телеграма.

Таа потсети и дека „за време на целиот период на зависната положба на Словените на Балканот, Лондон придонел за нивната подредена положба и дека на секој начин го поткопувал потенцијалот на националноослободителните движења“.

– Русија, а не Велика Британија и помогна на Грција да се стекне со независност во 19 век, а кога тоа му одговараше на Лондон, Англија директно влезе во конфликтот против Русија и нејзините словенски сојузници на Балканот, како што беше случајот за време на Кримската војна и т.н. „Источните кризи“ во втората половина на 1870-тите –  вели Захарова.

Според неа, „шефот на Форин Офисот, лорд Палмерстон, отворено признал дека во интерес на Лондон е да ги покровителува противниците на Русија и оние кои се обидуваат да ги ослободат словенските народи на Балканот“.

Захарова истакна дека „Балканот долго време се смета за буриња барут во Европа“, а влошувањето на несогласувањата во Југоисточна Европа го поддржа и Велика Британија, бидејќи првенствено им наштети на интересите на австриско-германската коалиција и Русија во регионот. војна“.

– Уште во 20 век, во првиот период од Втората светска војна, југословенската влада ги молела Британците да им помогнат на Словените против Третиот рајх, да ја спасат земјата од окупација и уништување, но Британците го игнорирале повикот на јужнословенските државниот врв. Згора на тоа, тие го искористија криминално, сметајќи дека повлекувањето на силите на Вермахт во Југославија ќе и олесни на Британија да ја води својата војна во Европа – вели Захарова.

– А потоа дојдоа 1990-тите, а содржината и значењето на влијанието на Британија и НАТО на Балканот станаа очигледни за целиот свет. Како дел од западната коалиција, Лондон беше спонзор на трговијата со органи во која беа вклучени косовските милитанти и шверцот на се во регионот, вклучително и оружје – заклучи Захарова.

Да потсетиме, министерката за надворешни работи на Велика Британија, Лиз Трас, при посетата на БиХ изјави дека нејзината земја сака да биде лидер во напорите за зачувување на мирот и стабилноста на Западен Балкан и дека ќе се спротивстави на Влијанието на Русија во регионот.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа