Дали американската и ЕУ администрацијата знаат кога започнува новиот бран на коронавирус?

Во сите земји на ЕУ речиси сите епидемиолошки мерки се укинати или се укинуваат, но посериозните веќе се подготвуваат за пандемиската есен, пишува Јутарњи лист.

 

Дваесет и седум месеци по почетокот на пандемијата на Ковид-19 во Хрватска, нема повеќе знаци за пандемија на коронавирус. Поголемиот дел од задолжителните епидемиолошки мерки беа укинати пред речиси два месеци, а во медиумите се помалку се споменуваат секојдневни извештаи за бројот на заразени, хоспитализирани и починати.

Во другите земји на ЕУ, речиси сите епидемиолошки мерки се укинати или се укинуваат: животот во голема мера се врати во нормала.

Од ноември минатата година, кога во Јужна Африка се појави помалку смртоносна варијанта на омикрон, луѓето со нетрпение го чекаат крајот на пандемијата.

Иако е охрабрувачки што во последните месеци не се појави поопасна варијанта од светиот крап BA.2, BA.4 и BA.5, уште позаразни подваријанти на омикрон, научниците претпазливо истакнуваат дека коронавирусот досега се покажа како непредвидлив.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа